Sekret pięknej cery Hindusek...
Żółte zdrowie...
Kurkuma, nie bez przyczyny zwana jest indyjskim szafranem lub królową przypraw. Ta popularna w południowo-wschodniej Azji przyprawa jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne: oczyszcza wątrobę i krew, usprawnia trawienie i wydalanie. Według badań kurkumina (bioaktywny związek, któremu kurkuma zawdzięcza swoją intensywną barwę) wykazuje też działanie
przeciwnowotworowe i może zapobiegać zwyrodnieniu komórek mózgowych (procesowi charakterystycznemu dla choroby Alzheimera i Parkinsona)
Żółty imbir...
Kurkuma jest kuzynką imbiru, co widać na pierwszy rzut oka :)
![]() |
źródło |
Kurkuma jest używana w celu nadania żółtego koloru takim produktom jak musztarda, bulion w kostce, ser zółty czy masło, jak i również do farbowania tkanin czy kosmetyków.
Popularna przyprawa curry zawdzięcza swój kolor właśnie kurkumie, która jest jej niezbędnym składnikiem. Właśnie z curry kojarzy mi się jej intensywny aromat, a smak nie jest intensywny - lekko ostry i nieco gorzki. Ponieważ kurkuma nie ma wyraźnego smaku ale za to intensywnie barwi, warto stosować ją w kuchni, nie tylko do orientalnych potraw, ale także do barwienia makaronu, ryżu, czy nawet ciast i ciasteczek. Warto to robić chociażby ze względu na jej właściwości zdrowotne i cieszący oko, słoneczny odcień :)
Więcej informacji na temat kurkumy z najdziecie tu:
Żółte piękno...
Kurkuma znana jest nie tylko ze swoich właściwości barwiących, smakowych czy prozdrowotnych ale także z jej wspaniałego działania na skórę.
Kurkuma wykazuje właściwości:
- przeciwzapalne
- bakteriobójcze
- przeciwgrzybicze
- antywirusowe
- antyoksydacyjne
- przeciwutleniające
- przyspiesza gojenie
A oto przepis na maseczkę z kurkumy do cery trądzikowej:
Wykonanie:
- Przygotuj małą miseczkę i miarkę (może być łyżeczka).
- Zmieszaj kurkumę, gęsty jogurt naturalny i miód w proporcji 1 x 1 x 1.
- Opcjonalnie dodaj ulubiony olej, który dodatkowo wzbogaci maseczkę. Ja dodaję zazwyczaj 2 rybki Dermogal lub 10 kropli oleju arganowego. Polecam też olej Tamanu.
- Maseczkę rozprowadź ostrożnie pędzlem lub palcami (może kapać/spływać z palców lub pędzla -w zależności od uzyskanej konsystencji)
- Zmyj maseczkę po 15-20 minutach. Jeśli na twarzy pozostał zółty odcień - umyj twarz żelem lub mydłem.
Uwaga!
Maseczka barwi ubrania, ręcznik itp, więc radzę ubrać się... odpowiednio :)Po zmyciu maseczki proponuję osuszyć twarz papierowym ręcznikiem.
Kiedyś ją wypróbowałam, ale przez parę dni nie mogłam domyć paznokci i od tamtej pory boję się jej użyć ponownie :)
OdpowiedzUsuńNie dziwi mnie że ktoś się boi tej maseczki, bo naprawdę barwi, wolę stosować kurkumę leczniczo, chociaż z tym też bywa cięzko, bo się kiepsko przyswaja
OdpowiedzUsuńMogę ci polecić kurkuminę w postaci suplementów , sama stosuje preparat taki jak licur i szczerze polecam . Przyswajanie ma bardzo wysoko bo coś ok. 90-95% także wynik jest zaskakujący .
UsuńCzarny pieprz oraz olej (ja używam lnianego, kupionego w aptece) znacząco zwiększa biodostępność
OdpowiedzUsuńDokładnie tak, ja mieszam kurkumę z olejem lnianym i odrobiną pieprzu co by nie było. Także pamiętajmy że kurkuma sama nie zadziała, trzeba jej pomóc w tym
OdpowiedzUsuńKurkuma dobra na wszystko. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń